اسباب بازی های ایرانی برای فرزندان ایران زمین
حسین میرسعیدی حسین میرسعیدی
گزارش و برسی > اسباب بازی 20:55 16 فروردین 1396 /

اسباب بازی های ایرانی برای فرزندان ایران زمین

از لحظه ورودم به کارگاه کاملا متوجه شدم که با بانوان باسلیقه ای روبرو هستم که از تمیزی، نظم و شسته و رفته بودن کارگاهشان میشد جدیت در کار و هدفشان را فهمید. در ابتدا با پذیرایی ساده و صمیمانه شان خیلی راحت تر از چیزی که فکر می کردم گفتگویمان آغاز شد.

زمانی که مصاحبه تمام شد و از در کارگاه خارج شدم احساس خوشایندی داشتم.از این بابت که هنوز انسان هایی هستند که مادرانگیشان را به وسعت ایران گسترش دادند تا همه ی فرزندان ایران با پرورش خلاقیت و تفکر و تمرکز بتوانند آینده ساز کشورمان باشند. به احترامشان کلاه از سر بر میدارم.

 

خانم حسین زاده. کار تولید اسباب بازی را چگونه شروع کردید؟

سال 93 بود که کار را شروع کردیم.آهسته آهسته در سال 94 تولیدمان آغاز شد.از ایده تا جذب سرمایه از صفر شروع کردیم.

 

ایده اصلی از کجا شکل گرفت؟

زمانی که دخترم را در مهدکودک ثبت نام کردم، برای اینکه از نحوه آموزش مهدکودک اطمینان حاصل کنم، برای مدتی مربی آنجا شدم. ایده "خیاط کوچولو" از همانجا به ذهنم خطور کرد. میدیدم که بچه ها در کار با نخ و سوزن مشکل که چه بسا وحشت دارند. وقتی این موضوع را با زمان کودکی خودمان مقایسه می کردم که این کارها را به راحتی انجام می دادیم، به این فکر افتادم که روشی را امتحان کنم تا کودکان به وسیله آن خیاطی را یاد بگیرند و از آن لذت ببرند. بنابراین این ایده به مرور شکل گرفت و پخته شد.

 

زمانی که "خیاط کوچولو" را به بازار عرضه کردید، با چه واکنش هایی روبرو شدید؟

برای اولین بار که در نمایشگاه ملی اسباب بازی در سالن حجاب حضور پیدا کردیم، با خودم گفتم از میان انواع اسباب بازی های رنگارنگ و جذاب، هیچ شانسی برای دیده شدن نداریم.چرا یک کودک باید از بین این همه اسباب بازی، چیزی را انتخاب کند که مربوط به خیاطی می شود و جذابیتش نسبت به اسباب بازی دیگر کمتر است. اما اتفاقی که در عمل افتاد، کودکانی بودند که تمام غرفه ها را گشته بودند، اما "خیاط کوچولو" برایشان جذابیت داشت. با این حال طرز فکر والدینشان به گونه ای بود که چندان تمایل نداشتند فرزندشان مهارت خیاطی را به وسیله این اسباب بازی بدست بیاود. با این حال به اصرار فرزندشان مجاب به خرید "خیاط کوچولو" می شدند.

 

از ارگان یا سازمان دولتی هم درخواست حمایت و همکاری داشته اید ؟

سازمان یا ارگانی در این زمینه حمایت چندانی نداشتند، اما صندوق کار آفرینان امید کرج حمایت خوبی از ما به عمل آوردند.

زمانی که طرحم را به معاونت شعبه ارائه کردم، بسیار از ایده "خیاط کوچولو" استقبال کردند و شرایط را برای اعطاء وام تسهیل کردند. با این که مبلغ وام چشمگیر نبود، اما در ابتدا راه کمک شایانی برای ما بود.

 

وقتی در جریان فرآیند طراحی محصول بودید، چه تمهیدی برای حفظ جذابیت و متد آموزشی آن در نظر گرفتید؟

همانطور که اشاره کردم، به مدت دو سال به عنوان مربی مهدکودک مشفول به کار شدم. معتقدم بدون شناخت نزدیک از رفتار، مهارتها و توانایی های کودکان، امکان تولید اسباب بازی کارآمد و موفق وجود ندارد. شاید در ابتدا هدفم از تولید محصول تنها آموزش خیاطی به کودکان بود، اما هرچه تجربه مستقیم بیشتری کسب کردم، هدف اصلی را بر تمرکز،دقت و پرورش خلاقیت کودکان یافتم.

 

آنچه در الگوهای فکری جامعه هست، خیاطی را مهارتی به مختص به دختران می داند. شما در طی طراحی "خیاط کوچولو" همین دید را داشتید؟

ببینید به هر حال مخاطب اصلی این اسباب بازی بیشتر دختر بچه ها هستند. اما این به این معنی نیست که این مهارت آموزی برای پسربچه ها نیست. بسیاری از خیاطان ماهر در جامعه ما آقایان هستند. نکته جالب این است زمانی که با خانواده ها مواجه می شویم اکثر آن ها، این محصول را برای فرزندان دخترشان انتخاب می کنند، اما از طرف کودکان چنین تمایزی وجود ندارد.پسرها و دخترها تقریبا به یک میزان به "خیاط کوچولو" علاقه نشان می دهند.

در یکی از نمایشگاه ها، پسر بچه ای بود که به پدرش بسیار اصرار می کرد که "خیاط کوچولو" را برایش تهیه کند.حتی کار به گریه و زاری هم رسید. اما پدرش عصبانی و ناراحت بود از این که چرا باید پسرش همچین انتخابی داشته باشد.

ما نیز در بسته بندی اولیه "خیاط کوچولو" تنها از تصویر یک دختربچه استفاده کرده بودیم، اما برای تغییر همان ذهنیت و الگوی فکری که شما اشاره فرمودید، در بسته بندی جدید از تصویر دختر و پسر بچه در کنار هم استفاده شده است.

 

 

به نظر می رسد "خیاط کوچولو" مشابه داخلی و حتی خارجی ندارد.

دقیقا! این اسباب بازی کاملا بر اساس فکر و ایده بومی و خیاطی سنتی ایرانی شکل گرفت و تولید شد. اگر غیر از این بود محصولات چینی امکان رقابت را در بازار از بین می بردند.

 

برای مخاطبان مایوک توضیح دهید که "خیاط کوچولو" شامل چه چیزهایی است و از چه متد و روش آموزشی استفاده می کند؟

پکیج های اموزشی خیاط کوچولو با هدف تقویت و ارتقاء مهارت های ذهنی و جسمی کودکان و افزایش قدرت تمرکز و دقت ،طراحی و تولید گردیده است که شامل 3 بسته اموزشی میباشد.
همچنین این محصولات باعث اشنایی اولیه کودکان با خیاطی و گلدوزی و ابزار مورد نیاز و طرح های سنتی می گردد.

بسته اول:دفترچه خلاقیت.
شامل 5 برگ صفحه خلاق و 3 عدد سوزن و 5 رنگ نخ میباشد.
نواموزان بالای 4 سال قادر به زدن انواع طرح ها از ساده تا پیچیده روی این صفحات میباشند که باعث تقویت مهارت های ظریف انان میشود و در رشد و پرورش قوه خلاقیت کودکان تاثیر به سزایی دارد.

محصول دیگر،پکیج خیاط کوچولو 1، مخصوص نواموزان بالای 4 سال تا 10 سال .
شامل صفحه خلاقیت.3 عدد لباس عروسکی با حاشیه های سوراخ شده،الگو و پارچه،صفحه دکمه دوز،قیچی،3 عدد سوزن،5 رنگ نخ،اشل و راهنمای کامل میباشد.
کار با این بسته علاوه بر مزایای فوق الذکر باعث افزایش اعتماد بنفس با انجام کارهایی مشابه بزرگسالان میشود.

محصول دیگر پکیج خیاط کوچولو 2.
شامل جلیقه و شلوار،صفحه سوراخ شده بته جقه،صفحه دکمه و جادکمه،زیپ،3 عدد سوزن مخصوص،5 رنگ نخ،قیچی، اشل و کتابچه راهنما می باشد.

بریم سراغ اسباب بازی "نمدک". خانم چمنی ایده "نمدک" از کجا شکل گرفت؟

من مترجم هستم و کار ترجمه دانشگاهی انجام می‌دادم که بعد تصمیم گرفتم به کار ترجمه کتاب کودک روی بیاورم. به دنبال کتاب های جدید کودک میگشتم. چشمم به عکسی خورد کن در آن تصویری را با نمد ساخته بودند و به چند تکه تقسیم کرده بودند تا کودک با کنار هم قرار دادن آن ها، به یک شکل واحد و کلی برسد. به نظرم ایده جالبی بود. بیشتر که جستجو کردم، متوجه شدم است نوع کار را یک مادر با ذوق فقط برای کودک خود درست می کند و یا کسانی هستند که سفارشی کار را برای دیگران انجام می‌دهند. به این فکر افتادم که میشود تصاویر زیادی را دور هم جمع کرد و تبدیل به کتاب پازلی کرد و به تولید رساند تا در دسترس همه ی کودکان قرار داشته باشد.

کتاب های "نمدک" علاوه بر سرگرمی، برای تقویت تمرکز، هماهنگی چشم و دست، توانایی ایجاد حل مسئله و ... مناسب هستند. قابل ذکر است که این کتاب ها قابل شستشو هستند.

 

 

 

لطفا شرح مختصری از کتابهای نمدک بفرمایید.

کتاب پازل نمدیِ نمدک ۱
دارای شکلهایی ساده است و پازلهای سه و چهار تکه دارد که برای کار کودکان کوچکتر طراحی شده و تکه های تصاویر با چسب به صفحه زمینه می چسبند. مناسب برای رده سنی دو سال و بالاتر

کتاب پازل نمدیِ نمدک ۲
مناسب برای سنین سه تا پنج سال
دارای پازلهایی پیچیده تر است. یک صفحه آن کار با دکمه های قابلمه ای می باشد، و در صفحه ای جدولی پازلی قرار دارد که بیش از دویست نوع چیدمان مختلف دارد.

کتاب پازل نمدیِ نمدک ۳
داری صفحاتی است که شامل آشنایی با شکلها، آموزش رنگ ها، آموزش دکمه کردن، آموزش نخ کردن اشکال، الگوسازی، و آموزش کوچکتری بزرگتری می باشد. این کتاب نیز مناسب سن سه تا پنج سال است.

کتاب نمدک رنگها
آموزش رنگها با شکل حیوانات می باشد. و برای سنین خیلی پایین در نظر گرفته شده است. مناسب برای شش ماه به بالا

 

برنامه ای برای توسعه این محصول دارید؟

قطعا."نمدک" تازه شروع به کار کرده است و ما هر روز به دنبال ایده ها و الگو های تازه هستیم که انشاءالله بتوانیم محصولات جدیدتر و به روزتری را ارائه دهیم.

 

استقبال از "نمدک" بیشتر از چه طیفی بوده؟

مهدهای کودک و خانواده هایی که فرزندانی با سنین دو تا پنج سال دارند ،بیشترین مخاطب ما هستند و انشاءالله به دنبال تولید اسباب بازیهایی هستیم که در مراکز توانبخشی نیز استفاده داشته باشند.

 

 

از کجا میشه "خیاط کوچولو" و "نمدک" را تهیه کرد؟

علاوه بر مهدهای کودک که بیشترین درصد از مشتری های ما را تشکیل میدهند ،در برخی از فروشگاه های شهرهای تهران، کرج، مشهد، اصفهان، یزد، سبزوار، اهواز و ... قابل تهیه است. همچنین از طریق صفحه اینستاگرام قابل سفارش می باشد.

 

امسال باز هم شما رو در نمایشگاه ملی اسباب بازی خواهیم دید؟

بله.حتما شرکت خواهیم کرد.

 

 

اینستاگرام : Namadaktoys95  -  Lhn2459

 

ثمانه چمنی نقل قول
سلام و عرض ارادت از سایت بسیار عالی و پربارتون لذت بردم. از لطفتون بینهایت سپاس گزارم مخصوصا از جناب آقای میر سعیدی که زحمت تهیه و تنظیم مصاحیه رو بر عهده داشتند.... برایتان آرزوی سلامتی و موفقیت روز افزون دارم
بیشتر بیشتر