نیکوکاری در جشن تولد یکسالگی
مهشيد نباغ مهشيد نباغ
گزارش و برسی > خیریه 18:59 15 اسفند 1395 /

نیکوکاری در جشن تولد یکسالگی

 در گزارش های پیشین موسسه خیریه موعود ایرانیان را خدمتتان معرفی کردیم . موسسه ای که هدف اصلی آن ترویج فرهنگ نیکوکاری ، حمایت از کودکان بدسرپرست و بی سرپرست و همچنین جلوگیری از ازدیاد کودکان کار است .

در این روزهای پایانی فصل زمستان که طبیعت هم مژده بهار را می دهد اتفاقی نو دلهای ما را بهاری کرد . در یک روز زیبا، زادروز پرنسا در خیریه موعود ایرانیان همراه با کودکان تحت پوشش جشن گرفته شد. والدین این کودک پس از مطالعه گزارش مربوط به خیریه در سایت مایوک تصمیم گرفتند تا جشن تولد یکسالگی کودک خود را همراه باچند تن از کودکان تحت پوشش ونیکوکار برگزار کنند تا از کودکی نیکوکاری و احسان را به فرزندشان آموزش داده و با یاد آوری این خاطره زیبا، نیکوکاری را در ذهن او پرورش داده و یادگار ارزشمندی به جا گذارند که این ماجرا با استقبال زیاد موسسه موعود مواجه شد.

 

روز موعود نیکی

سحر دیدم درخت ارغوانی                              کشیده سر به بام خسته جانی

به گوش ارغوان آهسته گفتم                             بهارت خوش که فکر دیگرانی

روز پنجشنبه (پنجم اسفند ماه 95 ) پرنسا و والدینش به همراه چند تن از کودکان تحت پوشش و نیکوکار  در دفترموسسه موعود واقع در اکباتان جمع شدند. اتاق مربوط به تولد با همکاری کودکان نیکوکار تزیین شده بود. کودکان تحت پوشش همراه با مادرانشان از راه های دور ونزدیک رسیدند . همگی به دور میز جمع شدند و شروع به خواندن ترانه تولدت مبارک کردند و چه زیبا بود همنوایی و همسرایی آنها. پرنسا با دستان کوچکش برایشان دست میزد و بسیار از دیدن دوستان جدیدش شاد بود . نوبت به خاموش کردن شمع ها که رسید، لحظه ای سکوت همه جا را فراگرفت و همه با هم در دل آرزویی کردند؛ نمی دانم فرشته های کوچک هر یک در دل دریاییشان چه آرزویی داشتند. وقتی شمع ها با نفس های هماهنگ بچه ها خاموش شدند، صدای دست هایشان سالن را پر کرد. زیبایی این همدلی وصف ناشدنی است. همه کنار هم مشغول به خوردن کیک، میوه و تنقلات شدند و با هم می گفتند و می خندیدند و چنان همگی با هم دوست شده بودند که گویی سالهاست یکدیگر را می شناسند.

 

غافلگیری کودکان تحت پوشش

پس از صرف کیک ، هدایایی که برای کودکان تحت پوشش تدارک دیده بود به آنها اهدا شد. کودکان به شدت غافلگیر شدند و حتی تصور گرفتن کادوهایی که شاید در دل آرزو کرده بودند را نداشتند. شور و شوق  در چشمان کودکان و برق رضایت در چشمان والدین دخترک را می توانستم ببینم و با اعماق وجودم حال خوش هر دو را حس کنم .صدای قلب ها را حس می کردم که چقدر هیجان زده وخوشحال اند. گویی انرژی فراوانی در فضا جاری شد، انرژی به رنگ حضور خدای مهربان.

کودکان با دیدن اسباب بازی های اهدایی آنقدر شگفت زده شدند که از خوردن ناهار صرف نظر می کردند و ترجیح دادند با اسباب بازی های خود بازی کنند. از مادر پرنسا با لفظ خاله تشکر می کردند و چقدر این احساس نزدیکی آنها دلنشین بود.

در چهره معصوم و کودکانه آنها به وضوح می شد رضایت را دید. آپیدا کردن دوستان جدید مانند پرنسا ومادر خوش قلبش برایشان شادی بزرگی بود که شاید هر کسی نتواند آن را درک کند.

 

احساس والدین کودک نیکوکار

والدین کودک نیکوکار حس شیرینی را که در قلبش حس می کردند شاید تا به حال حس نکرده بودند، شاید این بار احساس قلبی آنان شکل دیگری بود. آنها دعا کردند و از بچه ها خواستند تا دعا کنند خداوند روزی  بیشتری به  همه بندگانش  نصیبش کند تا بتوانند کادوهای بهتر و زیبا تری برای کودکان و نیازمندان هدیه بیاورند. اسباب بازی هایی که شاید به کلی از زندگی این کودکان حذف شده و حتی نیازهای ضروری زندگیشان هم در گرو کمک های موعود و خیرین است. 

عکس ها و فیلم های زیادی آن روز گرفته شد بی شک  زمانی که پرنسا بزرگ شود با دیدن عکس های جشن تولد یک سالگی اش به یاد روز نیکوکاری و نیکی کردن می افتد و همیشه آنرا به خاطر خواهد داشت. عکس هایی که موقع گرفتن آنها دستان مرا پشت دوربین می لرزاند.

 

عضویت در گروه کودکان نیکوکار موعود

با وجود اینکه ساعت از 2 بعد از ظهر گذشته بود، هیچ کس دوست نداشت محل جشن را ترک کند. کودکان تحت پوشش  ومادرهایشان، پرنسا و والدینش ، ما و کارکنان موعود همه دوست داشتیم در کنار یکدیگر بمانیم و از مصاحبت هم لذت ببرند. والدین پرنسا به کودکان قول دادند تا بیشتر با آنها در ارتباط باشند و باز هم همدیگر را ببینند. آن روز پرنسا به عضویت کودکان نیکوکار موعود در آمد. دو کودک دیگر هم که همراه پرنسا بودند و تقریبا هم سن کودکان تحت پوشش بودند ااز والدینشان خواستند تا آنها را نیز به عضویت موعود در آورند.

 

پایان روز طلایی

آن روز، روز عجیبی بود. روزی که رنگ خدا پر رنگ و پررنگ تر می شد. شادی کودکان ما را به اوج رساند و بازی های آنان کودک درون همه بزرگترها را به بازی گرفت. خوردن با ولع کودکان ما را سیر کرد و شادی قلب کوچک تپنده این کودکان، قلب ما را به تپشی عمیق تر وا داشت.

ای کاش همه ما قلبی پر از نیکی داشته باشیم تا بتوانیم به همنوعان خود هرچند اندک نیکی کنیم. چه خوب است که نیکوکاری را از نخستین روزهای عمر کودکان به آنها آموزش دهیم تا همیشه به یاد داشته باشند که می توانند چینی ترک خورده را با دست های پر مهرشان بند زنند.

تا توانی به جهان خدمت محتاجان کن                   به دمی یا درمی یا قلمی یا قدمی

مایوک از تمامی قلب های پر مهر همچون کودکان نیکوکار و والدینشان و خیرین زحمتکش "موعود" به ویژه مدیریت موسسه، سرکار خانم حاجی یوسفی و همکارانشان کمال تشکر را دارد و جهت همکاری با دوستان علاقمند دستان آنها را به گرمی می فشارد.

خانم سروری نقل قول
جشن تولد دختر 8سالم
بیشتر بیشتر