هنر آبی در کوچه بهار
مهشيد نباغ مهشيد نباغ
گزارش و برسی > انتشارات 09:15 27 دی 1395 /

هنر آبی در کوچه بهار

دوازدهم دی ماه نود و پنج و یک روز سرد زمستانی است که به دیدار جناب بهرام شامی مدیر انتشارات هنر آبی می روم. نشانی را بررسی می کنم : خیابان کبیری طامه، کوچه بهار. خیابانی وسیع و دلباز  با پارکی سبز در کنارش که سوز استخوان سوز سرما را از تن می گیرد و دل را بهاری می کند. به بن بست امید می رسم. انتهای بن بست ساختمان سفید رنگی با تابلوی هنر آبی  به چشم می خورد. زنگ را می فشارم و در گشوده می شود. در طبقه بالا آقای شامی را منتظر می بینم. وارد دفتر می شوم و پس از احوالپرسی گرم، متوجه گرما و صمیمیت اتاق نیز می شوم. اتاقی بسیار زیبا که با کتابخانه ای بزرگ و کتاب های رنگارنگش حس کودکی را زنده می کند. گوشه اتاق سازهای سنتی به چشم می خورد: تار، سه تار، ضرب و سازی ترکی بنام باغلاما و در نهایت مردی آرام و متین جلوی میزش نشسته بود. دیدن اینها نشان از روح لطیف و ذوق هنری ناشر داشت، گویی سازهایش برای خلوت درونش باشد تا به عالم خویش فرو رود و با بنان هنرمندش قصه کودکانه بنوازد.

بهرام شامی از خودش می گوید

آقای ناشر میانسال  قریب 30 سال است که در هنرستان  رشته گرافیک را تدریس می کند و امسال سال آخر و موعد بازنشستگی اوست. به دلیل فرهنگی بودن و ارتباط تنگاتنگی که با نهاد آموزش و پرورش دارد، بدنه آن را به خوبی می شناسد و با دانش آموزان زیادی برخورد داشته است. شاید به همین دلیل است که بیشترین فعالیت خود را در حوزه کودک و با همکاری وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی انجام داده است .

آقای شامی دارای دو فرزند دختر و پسر است که در زمینه هنر نیز بسیار موفق اند. دختر هجده ساله اش  شعر می گوید. عود می نوازد و اولین کتابش را در 12 سالگی به چاپ رسانده است و موجب تحولی نوین در زمینه کودکان نویسنده می شود. پسر 12 ساله اش نیز سنتور را زیر نظر استاد پشنگ کامکار می نوازد . همکاری و همراهی  خانم صدیقه ادیمی  همسر ایشان که فارغ التحصیل رشته مدیریت آموزشی بودند و در آموزش و پرورش کارشناسی تالیف کتب درسی را به عهده داشته اند ، در بالا بردن قدرت انتشارات  ، در تهیه و تدوین منابع ، تالیف  و پژوهش تاثیر شگرفی در موفقیت انتشارات داشته اند  به طوری که آقای شامی خود را مدیون همراهی خالصانه ایشان می داند و همیشه از او  به عنوان دوستی دلسوز و همکاری مهربان در کنارش یاد می کند .

 از هنر سرخ تا هنر آبی

جناب شامی ابتدا برای نام انتشاراتش هنر سرخ را انتخاب می کند. زیرا  این اسم حس خوب و دوست داشتنی را به او القا می کرده است. اما متاسفانه اداره محترم ارشاد این اسم را رد می کند. در نهایت او که خود هنرمند بوده و رشته تحصیلی اش در هنر را دوست داشته، هنر را اول اسم  و بعد به دلیل تصویری که از دوره آبی پیکاسو در ذهن داشته و علاقه اش به رنگ آبی، نام هنر آبی را برای انتشاراتش بر می گزیند .

 سر آغاز کار انتشارات هنر آبی

سال 1380 مجوز انتشارات در حوزه کودک صادر و کار از سال 1382 آغاز می گردد. آقای شامی که خود گرافیست بود و تجربه ای در زمینه چاپ و توزیع کتب درسی داشت، با فعالیت ناشران بیگانه نبود. با وجود اینکه بسیار علاقه مند به فعالیت در رشته خود بود اما متاسفانه  صدور مجوز فعالیت به کانون های تبلیغاتی در آن زمان از سوی اداره ارشاد لغو شده بود و از همین رو به تاسیس انتشارات در زمینه کودک می پردازد.

سالهای اولیه با چاپ کتاب در شمارگان کم به پیش می رود تا اینکه در سال 1384 موضوع اصلی کار خود را با توجه به نیاز آن زمان جامعه تعیین می کند و به چاپ و تالیف کتاب های آموزش مهارت های زندگی در کلیه مقاطع تحصیلی  رو می آورد و این اتفاق نقطه عطف همکاری او با آموزش و پرورش و بهزیستی می شود.

نقطه اوج هنر آبی

اوج کار نشر آبی از سال 1386 تا 1388 با همکاری سازمان بهزیستی رقم می خورد. در این همکاری سازمان بهزیستی به تولید محتوا و هنر آبی به چاپ آن می پردازد و حتی برخی از کتاب ها تیراژ یک میلیون نسخه را تجربه می کنند که پر فروش ترین ها در تاریخ فعالیت انتشارات می شوند. در این بین قیمت کتاب ها نیز منفصانه تعیین می شود تا همگان از آن استفاده نمایند. از سوی دیگر در مقطعی مجموعه ای 25 جلدی مربوط به مهارت های بهداشتی، مجموعه کتاب های شهر بهشت و ... نیز به سفارش آموزش و پرورش منتشر می شود.

از قصه های پرنده آبی تا قصه های زرافه آبی

همکاری شامی با بهزیستی در زمینه آموزش مهارت های زندگی او را به چاپ مجموعه ای 9 جلدی در قالب قصه ترغیب می کند. وی نخست نام "پرنده آبی" را برای مجموعه کتابش بر می گزیند. پرنده را به این دلیل که  به واسطه پرواز از بالا بر همه چیز اشراف دارد و دید وسیعی بر موضوعات دارد و آبی انتشارات را برای معرفی بیشتر انتخاب  می کند. اما افسوس که این نام تکراری بوده و به ناچار به دنبال حیوان متفاوت تری برای رساندن منظورش به مخاطب می گردد تا اینکه زرافه را که بلند قد ترین حیوانات است را بر می گزیند  و سر انجام مجموعه کتاب های "زرافه آبی" به چاپ  می رسد. این کتاب ها شامل مهارت های دهگانه زندگی نظیر کنترل استرس، کنترل خشم، خودآگاهی، ارتباطات ، تصمیم گیری درست و مهارت خودآگاهی و  احترام به پدر و مادر و غیره است که نویسندگان از طریق مطالعه منابع معتبر به نگارش قصه در این زمینه پرداخته اند. هر چند که کتاب ها از کلک هنر مندانه ی شامی بی بهره نمی مانند. به مرور زمان این کار متفاوت تر می شود و تمامی قصه های کتاب های زرافه آبی تبدیل به قصه های صوتی در قالب سی دی می شوند تا فرهنگ قصه خوانی در میان خانواده ها گسترش یابد و قصه ها درونی تر شوند .

شاخصه های فعالیت هنر آبی

اگرچه تمرکز انتشارات هنر آبی بیشتر بر آموزش مهارت های زندگی از مقطع پیش دبستانی تا دانشگاه است، اما آقای ناشر از توجه به سایر موضوعات نیز غافل نمانده است و علاوه بر تالیف به ترجمه نیز گرایش دارد. تالیف ها توسط برخی از نویسندگان برتر کودک همچون خانم شعبان نژاد و یا خانم مهری ماهوتی و نرگس باقری و ... انجام می شود و این بیانگر توجه شامی به محتوا و کیفیت کتابهایش است. او ترجمه ها را شخصا خود برگزیده است و آنها را از میان کتاب های نویسندگان آلمانی در زمینه کودک در طی سفرش به آلمان انتخاب نموده است. اما چرا آلمان؟ در پاسخ با بیت کوتاهی از حافظ مرا توجیه می کند:

ما بدین در نه پی حشمت و جاه آمده‌ایم                                                از بد حادثه این جا به پناه آمده‌ایم

 این نشان می دهد که او حتی طی سفر نیز دست از کتاب و کتابخوانی در حوزه کودک بر نمی دارد. او در نهایت کتاب های منتخبش را به صورت دو زبانه ( فارسی و انگلیسی) به چاپ می رساند.

جایگاه بهترین ها

انتشارات هنر آبی که یکی از اعضای انجمن ناشران کودکان است، به عنوان برترین ناشر در عرصه خانواده توسط سازمان بهزیستی معرفی شده است. از سوی دیگر برخی از کتاب هایش در جشنواره کتاب برتر شناخته شده اند و برخی دیگر نیز منتخب شورای کتاب. تعدادی نیز برگزیده جشنواره های هنری هستند. برخی از آنها عبارتند از:

کتاب "مترسکم سیب داد"، "کتاب گنجشک پر، کلاغ پر"، کتاب "باران را چه جوری ببافم"، کتاب "یک پرتقال کال کوچولو" و "بارون میاد جرجر"، کتاب "تو کی هستی"، کتاب "مامان ها مثل فرشته اند" و مجموعه کتابهای زرافه آبی که مخاطبان عزیز مایوک می توانند جزییات آنها را در قسمت معرفی کتاب هفته ملاحظه نمایند .

کادر سفید در کنار هنر آبی

آقای شامی در ادامه می گوید:

  • در آغاز کار با گرایش معنوی فوق العاده ای وارد کار شدیم. اما با توجه به مسایلی که در حوزه نشر وجود دارد متوجه شدیم معنویت به تنهایی کارساز نیست و چرخ نشر نمی چرخد و باید به مسایل مالی نیز فکر کرد اما نه طمعکارانه بلکه منصفانه و این از قیمت روی جلد کتابها کاملا هویداست. هیچ گاه دوست نداشتیم تولیداتمان فشاری بر مخاطبمان وارد آورد. در این زمانه فعالیت ناشران کم شده است و اگر ناشری بتواند دوام بیاورد و تعطیل نکند خیلی قدرتمند است. زیرا اوضاع مادی نشر به خصوص برای ناشرانی که از یارانه های دولتی استفاده نمی کنند بسیار طاقت فرسا شده و ادامه آن عشق می خواهد. البته با توجه به افزایش هزینه کاغذ و چاپ شاید تولید کتاب های دیجیتال به صرفه تر باشد.

به همین دلایل آقای شامی تصمیم به درآمد زایی از راه دیگری می گیرد و آن هم تاسیس آموزشگاه هنر است. آموزشگاه کادر سفید به تازگی در حوزه آموزش هنرهای تجسمی و آموزش تخصصی گرافیک شروع به کار کرده است.

حساسیت های ناشر نسبت به کتاب هایش

آقای شامی با حساسیت و صلابت خاصی راجع به کتاب هایش سخن می گوید. او معتقد است که دلیل موفقیتش در حوزه آموزش مهارت های زندگی کیفیت کارهای ارائه شده است. او می افزاید:

  • زمانی که کار به تیراژ بالا رسید رقبای زیادی داشتیم اما برنده نهایی ما بودیم. زیرا کیفیت کار از نظر فیزیک و محتوا خوب بود و ما به هر دو مقوله توجه یکسان داشتیم و برای تصویرسازی کتاب ها وقت فراوانی می گذاشتیم. زمانی که کتاب ها برای توزیع آماده می شدند یک به یک آنها را چک می کردیم که مبادا گوشه کتاب رنگ یا پارگی یا ایرادی داشته باشد و این برایم غیر قابل تحمل بود که کتابی را اینگونه به دست کودکی دهیم و او را دل چرکین کنیم و این حس موجب حساسیتم شده است.

تفکر آقای شامی نسبت به سرانه مطالعه

او معتقد است که سرانه مطالعه نه تنها کم نشده است بلکه به دلیل افزایش ارتباطات و سطح دسترسی در حال افزایش است. وی معتقد است که با توجه به وجود مطالبی که به صورت رایگان یا با مبلغ کم در سایت ها و یا در فضاهای مجازی وجود دارند، افراد مطالعه بیشتری داشته باشند. او سایت مایوک را مثال می زند که خود وسیله ای است تا افراد بتوانند به صورت رایگان از مطالب مورد نظر خود استفاده کند و یا کودکان از محتوای آن لذت ببرند. او نامه های کودکان به خدا را در مایوک مثال می زند و معتقد است حسی که کودک از خواندنش دریافت می کند مانند خرید و مطالعه یک کتاب است و تفاوتی ندارد. سایت منبع اطلاعاتی است که باعث می شود خرید کتاب از نظر وقت و هزینه به صرفه نباشد. همین مساله موجب می شود که انتشارات هم به کتاب های دیجیتال روی آورند و با تکنولوژی همگام شوند.

مسابقه نویسندگی در هنر آبی

با چاپ کتاب دخترش با نام "تو کی هستی" جرقه ای در ذهن پدر زده می شود تا برای کودکان نویسنده کار نوینی انجام شود. این موضوع سرآغاز برگزاری مسابقه "زرافه آبی" می شود. در سال 1394 اولین دوره مسابقه با ارسال قصه های کودکان برگزار می گردد و سه عدد از قصه های برگزیده در کتابی به نام "مامان ها مثل فرشته هستند" با نظر خود کودکان به چاپ می رسد. برای امسال نیز اسفند ماه مسابقه آغاز می شود و کودکان علاقمند می توانند از طریق سایت، کانال تلگرام، خبرگزاری ایبنا و البته مایوک باخبر شوند.

چشم انداز های آینده هنر آبی

هم اکنون در حال طراحی فروشگاه اینترنتی است و تا به حال چند نمونه از کتاب ها به اشتراک گذاشته شده است. در یک سال اخیر، فعالیت انتشارات کم شده به این دلیل که آقای شامی در نظر دارند تا فعالیت های نشریه خود را به روز کنند و به سمت دیجیتال کردن کتاب ها بروند.

ارتباط با هنر آبی

از آنجایی که هنر آبی با مدارس زیادی در ارتباط است و مرتبا نمایشگاه و فروشگاه کتاب در مدارس برگزار می کنند، فرهنگیان و دانش آموزان عزیز می توانند ارتباط تنگاتنگی با نشریه داشته باشند. برای ارتباط مستقیم از اطلاعات زیر می توانید استفاده نمایید :

تلفن: 44610928 21 98+

فکس: 44610557 21 98+

آدرس پستی : اتوبان  شهید همت – خیابان کامران کبیری طامه – خیابان بهار –خیابان امام حسین شمالی- بن بست امیر پلاک 7

ایمیل : shami19991@yahoo.com

آدرس کانال تلگرام  : https://telegram.me /zarrafehabi   

اینستا گرام : zarrafehabii            

آدرس سایت : www. Honarabi.com

پس از اتمام این مصاحبه جالب احساس سبکبالی خاصی در من شکل گرفت ، امیدوارم شما نیز از خواندنش لذت برده باشید. آرزومندم تا جناب آقای شامی و تمامی دست اندر کاران نشریه هنر آبی موفق و موید باشند و از همکاری بی شائبه شان کمال تشکر را دارم .

 

 

 

 

آوا نقل قول
کتاب مامان ها فرشته اند و تو کی هستی رو برای دخترم تهیه کردم وقتی فهمید بچه ها نوشتنش خیلی ذوق کرد
پانیذ نقل قول
میشه لطفا زمان شرکت در مسابقات نویسندگی کودکان رو توی سایتتون اعلام کنید که دختر من هم قصه شو آماده کنه ؟
حسین نقل قول
من مجموعه کتاب های زرافه آبی رو گرفتم دخترم خیلی خوشش اومد . ممنون
صادق نقل قول
چقدر هنرمندانه و ماهرانه ، عالی
معصومه نقل قول
ممنون از معرفی کتاب های مهارت های زندگی
بیشتر بیشتر