صحنه های مورد علاقه خود را در خانواده اجرا کنید
علی اصغر عاملی علی اصغر عاملی
اخبار و مقالات > تعليم و تربيت 24 دی 1396

صحنه های مورد علاقه خود را در خانواده اجرا کنید

معلم هایی که هنرهای زبانی را آموزش می دهند فواید تئاتر را در این زمینه به خوبی درک می کنند. تئاتر بچه ها را در متن دیالوگ، شخصیت پردازی و طرح قرار می دهد و به آنها کمک می کند آنچه را که می خوانند بهتر درک کنند و به خاطر بسپارند. با این روش عالی می توانید بچه هایی را که به خواندن تمایل ندارند، ترغیب کنید که مهارت های خود را بیازمایند.

لازم نیست صحنه ای را که می خواهید اجرا کنید صحنه پیچیده ای باشد. می توانید صحنه را با تعریف داستان مورد علاقه فرزندتان بازسازی کنید. هنگامی که به صورت خانوادگی کتاب می خوانید، اگر پس از خواندن یک صحنه پرحادثه خواندن را قطع کنید و آن را اجرا کنید، لذت بخش خواهد بود. از توانایی فرزندانتان برای اجرای صحنه به راحتی پی می برید که چه مقدار از آن را به خاطر سپرده اند و پیچیدگی های شخصیت ها و طرح را تا چه حد درک می کنند.

حال سوال اینجاست که چگونه صحنه ها را در خانه اجرا کنیم؟ این موارد را به یاد داشته باشید.

  • صحنه ای ساده را که آغاز و پایانی مشخص دارد انتخاب کنید.
  • نقش هر فرد را مشخص کنید یا اجازه بدهید بچه ها نقش دلخواه خود را انتخاب کنند.
  • ابتدا صحنه ها را مغشوش و به هم ریخته یادآوری کنید و بعد آنها را به ترتیب وقوع مشخص کنید.
  • صحنه را اجرا کنید و در صورت امکان از دیالوگ و حرکت نیز استفاده کنید.
  • در آخر درباره آن بحث کنید: هر یک از شخصیت ها چه احساسی دارد؟ علت رفتارهای آنها چه بوده؟ در آینده چه اتفاقی ممکن است رخ بدهد؟

هر چه تعداد فرزندانتان بیشتر باشد یا هر چه بچه های بیشتری بتوانید به این کار مشغول کنید، تئاترتان پیشرفته تر می شود. در صورت تمایل می توانید همه بچه های محل را درگیر کار کنید. از آنها بخواهید متن نمایش را براساس داستان های مورد علاقه خود بنویسید. لباس بازی خود را درست کنند، نقش های خود را تمرین کنند و نمایش را برای دوستان و والدین خود اجرا کنند. بعضی از بچه هایی که به هیچ وجه علاقه ای به خواندن نشان نمی دهند کاملا مایل هستند متن گفت و گوهای خود را حفظ کنند. آنها به خوبی از پس این کار بر می آیند و نقش خود را به صورت عالی در برابر تماشاچیان اجرا کنند.

نقش بازی کردن یکی از بهترین روش ها برای مشغول کردن بچه ها به خواندن است و به آنها انگیزه می دهد که خود نیز به تنهایی کتاب بخوانند.