اگر مادر و تک سرپرست کودکان باشید شرایط به چه صورت خواهد بود
علی اصغر عاملی علی اصغر عاملی
اخبار و مقالات > روانشناسی 24 دی 1396

اگر مادر و تک سرپرست کودکان باشید شرایط به چه صورت خواهد بود

تک سرپرستی نیز فواید و دردسرهای مربوط به خود را دارد. از فوایدش این است که دیگر مجبور نیستید تفاوت جر و بحث های زن و شوهری و بسیاری دیگر را تحمل کنید. اکثر خانم های که از شوهرشان جدا شده اند به ما می گویند که زندگی برایشان راحت تر شده است.

اما از سوی دیگر بسیاری از موارد نیز مانند تربیت کودک سخت تر می شود. در برخی از مواقع همین طور که کودکان بزرگ تر می شوند، مجبور می شوید تا جایی که می توانید به آنها "تکیه کنید". شما لازم می دانید که هم به خاطر خودتان و هم به خاطر کودکان در برخی از مسایل آنها را دخالت دهید و از آنها کمک بگیرید.

کنترل کودکان خصوصا پسربچه ها در سنینی خاص و مخصوصا برای مادری که تک سرپرست خانواده است، سخت می شود. ظاهرا یکی از نیازهای زیستی پسربچه ها این است که دعواهای شدید داشته باشند و شخصی مدام با جدیت آنها را کنترل کند. در این صورت یاد می گیرند که باید قدرت و هیجانات درونی خود را تعدیل کنند تا بتوانند با انسان ها کنار بیایند. به طور ساده تر، در واقع آنها ظاهرا به یک دعوا نیاز دارند و وقتی آن دعوا برایشان فراهم شود از شدت هیجانشان کاسته شده و آرام می شوند. در این مواقع حضور یک پدر کاملا موثر می باشد.

یکی از سخت ترین مسایل تک سرپرست بودن این است که دوست دارید رابطه عاطفی و درست با فرزند خود داشته باشید اما در عین حال در تربیت او نیز کوتاهی نکنید. اگر شما تنها پشتیبان او باشید، زمان های تربیت او برای هر دوی شما سخت خواهد بود. زیرا که کودک با خود فکر می کند که ممکن است تنها سرچشمه عاطفی اش را از دست بدهد. اما اگر کودک هم پدر داشته باشد و هم مادر، یک روز از شما متنفر است و روز دیگر از همسرتان.

مادر یا پدری که تک سرپرست است نباید بگذارد که دعوا به اوج خود برسد. خصوصا زمانی که فرزندش در دوره نوجوانی است. مثلا بگوید: "الان هر دمون خیلی ناراحتیم. بیا فعلا دیگه ادامه ندیم تا یه کمی آروم بشیم. بعدش راجع به این موضوع صحبت می کنیم." اگر با نوجوان خود صادق باشید و به او بگویید: "ما باید با هم کنار بیاییم." در این صورت اصلا بی ادبی و بی حرمتی اتفاق نمی افتد. تمام اعضای خانواده در کنار یکدیگر بوده و با هم همکاری می کنند.