درباره مطالب مورد علاقه خود در خانواده صحبت کنید
علی اصغر عاملی علی اصغر عاملی
اخبار و مقالات > تعليم و تربيت 23 دی 1396

درباره مطالب مورد علاقه خود در خانواده صحبت کنید

بسیاری از بزرگسالان خیلی راحت کتاب ها و مقاله هایشان را با همدیگر عوض می کنند. گویی که یک پیمانه شکر را می خواهند قرض بگیرند. با این کار می توانید نویسندگان جدید و انواع سبک های ادبی جدید را کشف کنید. علایق تازه ای پیدا کنید و در عین حال دوستانتان و سلیقه آنها را نیز بشناسید.

اما بسیاری از همین بزرگسالان که کتاب های خود را به دوستانشان قرض می دهند، هرگز به این فکر نمی افتند که همین تبادل ساده را نیز در خانه آغاز کنند. اگر می خواهید فرزندان خود را با آنچه می خوانید آشنا کنید و خود نیز با آنچه فرزندانتان می خوانند آشنا شوید، بهترین روش این است که درباره مطلب مورد علاقه خود در خانواده صحبت کنید.

آیا مطلب جذابی می خوانید؟ درباره اش صحبت کنید. اگر فرزندانتان کوچک تر از آن هستند که بتوانند آن مطلب را بخوانند اشکالی ندارد. کافی است بفهمند که از آنچه که می خوانید لذت می برید و به آن علاقه دارید و دوست دارید که علاقه خود را با آنها در میان بگذارید.

فرزندان بزرگ ترتان را نیز تشویق کنید که درباره آنچه می خوانند صحبت کنند و بگویند که چه جنبه ای از آن را دوست دارند. آیا علاقه دارند که قسمت کوتاهی از آن را برای شما با صدای بلند بخوانند؟ آیا از همان نویسنده مطلبی هست که به درد بچه های کوچک تر خانواده بخورد؟

به صورت خانوادگی به کتابخانه بروید و پس از بازگشت به خانه همیشه این آیین را اجرا کنید: کتاب ها را در یک قفسه مخصوص کتابخانه بگذارید. این کار دو فایده دارد. اول اینکه کتاب های کتابخانه کمتر گم می شوند و کمتر اتفاق می افتد که در بازگرداندن آنها تاخیر کنید. دوم این که همه اعضای خانواده می بینند که بقیه چه کتابی می خوانند.

بچه ها به تدریج علایق خود را در زمینه های مختلف از غذا و لباس گرفته تا مطالب خواندنی پیدا می کنند. اگر بتوانند ببینند که افراد دیگر چگونه براساس ملاک های متفاوت انتخاب می کنند، خود نیز می توانند علایق خود را در زمینه کتاب خوانی گسترش دهند و به سلیقه ناب تری دست یابند.