چهار اصل اساسی برای برخورد با ترس کودکان
علی اصغر عاملی علی اصغر عاملی
اخبار و مقالات > روانشناسی 07 آذر 1396

چهار اصل اساسی برای برخورد با ترس کودکان

برای مقابله با ترس کودکان همیشه این چهار اصل مهم و اساسی را در نظر داشته باشید تا بتوانید ترس کودکان را کنترل کنید.

  • کاملا پذیرا باشید. کودکان در سن سه یا چهار سالگی بیش از پیش به دنیای بزرگ اطرافشان فکر می کنند و نگرانی های بسیاری در ذهنشان وجود دارد. در برخی از کتاب ها این دوره را تحت عنوان چهار سالگی پروحشت به کار برده اند. با آنها در این مورد صحبت کنید. صبور و خودمانی باشید. به حس ششم آنها اعتماد کنید. گاهی اوقات احساس آنها در مورد افراد یا مکان ها کاملا درست از آب در می آید. ترس، نوعی رادار است که انسان را از گذشته ای خطرناک حفظ کرده است.
  • در مورد ترس با آنها صحبت کنید. اگر کودک از چیزی می ترسد که واقعا وجود دارد اما احتمال اینکه برای او پیش آید تقریبا صفر است، عدم احتمال وقوع آن را برایش توضیح دهید. اما حتما با او صحبت کنید تا ببیند اگر این اتفاق افتاد چه کاری باید انجام دهد. یعنی با او مباحثه کنید که در آن حالت باید چه کاری انجام دهد تا دوباره احساس امنیت کند.
  • اگر ترسشان غیرواقعی و نوعی توهم است، به آنها بگویید که از چیز غیرواقعی می ترسند. در زیر تخت خوابشان دنبال هیولا نگردید!
  • ترس های نهفته! اگر می بینید که همیشه وحشت زده هستند، مهارت های شنیداری خود را به کار گیرید تا بفهمید چه چیز دیگری آنها را آزار می دهد که بیانش برایشان مشکل است. گاهی یک ترس، بر روی ترس دیگری که ابراز آن برای کودک سخت است، قرار می گیرد.

خلاصه اینکه باید میزانی از ترس در کودکان وجود داشته باشد تا آنها را از خطر حفظ کند. اصلا لازم نیست که ترس های بزرگسالان نیز به آنها اضافه شود. بلکه این وظیفه خود ماست که به این دسته از ترس ها و نگرانی ها رسیدگی کنیم. فقط باید به آنها یاد بدهیم که در شرایط خطرناک چطور فکر کنند. کار خوبی که در این مواقع می توان انجام داد این است که در مقابل سوال هایی که می پرسند و یا به منظور آماده کردن آنها برای مواجهه شدن با برخی شرایط خطرناک، از آنها بپرسیم: "اگر .... چه کار می کردی؟"