کتاب های برگزیده نشر راز بارش
مهشيد نباغ مهشيد نباغ
اخبار و مقالات > کتاب هفته 07 اسفند 1395

کتاب های برگزیده نشر راز بارش

 در این هفته اول اسفند ماه  که به آرامی طبیعت نوید بهار را می دهد و به عید نوروز نزدیک می شویم ، قصد داریم نمونه های جالبی از کتاب های انتشارات مختلف را  تا هفته آخر اسفند ماه خدمت مخاطبان دوست داشتنی مایوک معرفی کنیم تا شاید بخواهید به کودکان دلبندتان عیدی کتاب بدهید .

این هفته کتاب های جالب توجه و برگزیده نشر راز بارش را که پر از ایده های نو ، محتوا و کیفیت شایان تحسین هستند را خدمتتان معرفی کنیم :

  • مجموعه کتاب پوکا و مین با 4 عنوان که در سال 2010 میلادی برنده گرانترین جایزه ادبیات کودکان جهان بوده است . نویسنده و تصویر گر آن کیتی کروسر و مترجم آن خانم مرجان حجازی فر می باشد . این کتاب بسیار جذاب ، خلاق ، آسان خوان است و بازخوردهای عالی را به همراه داشته است . المان های تصویر شخصیت های داستان به گونه ای طراحی شده است که کودک نمی تواند به راحتی تشخیص دهد که تصویر یک پرنده یا حتی یک چهار پا است و این موضوع کودک را وادار به فکر کردن می کند و ذهن کودک را باز نگه می دارد .

 

  • کتاب های آموزش آسان شکل ها با 2 عنوان به نویسندگی و تصویرگری خانم نانسی مایرز و ترجمه خانم نرگس علائینی برای گروه سنی الف و ب با موضوع رنگ آمیزی:

زمان و ساعت با نقاشی : به صورت بسته های آموزشی خلاق برای گروه سنی پیش دبستان و اول دبستان

فرزند شما به کمک این کتاب با پدیده زمان آشنا می شود و خواندن ساعت را به سادگی می آموزد . آرام زمان از روز به هفته ، ماه به فصل و... را درک خواهد کرد . سپس دقیقه و ثانیه را یاد می گیرد و با کشیدن عقربه برای ساعت ها می تواند خواندن ساعت را بیاموزد و با چسباندن برچسب های داخل کتاب ارتباط شکل و برچسب را با خلاقیت خود ، درک کند .

 

شکل ها با نقاشی : به صورت بسته های آموزشی خلاق برای گروه سنی پیش دبستان و اول دبستان

کودک در این کتاب با پر رنگ کردن نقطه چین ها و چسباندن برچسب هایی در کتاب که با شکل ها ارتباط دارند ، شکلهای هندسی را می کشد و علاوه بر سرگرمی  با نام آنها آشنا می شود . روشی خلاق و جذاب جهت یادگیری شکلهای هندسی و کاربرد آنهاست .

 

  • مجموعه کتاب برای سلامتی تو به نویسندگی سیلوی ژیرارده ، پوئینگ روسادو و زهره ناطقی و شعار (( از خودت خوب مراقبت کن تا خوب بزرگ شوی ))  برای گروه سنی الف و ب  با 4 عنوان :

 بهداشت دهان و دندان ، به بیمارستان خوش آمدید ، جشن حیوانات و خرس های کوچولو توجه  . موضوع کلی این کتاب ها آموزش غیر مستقیم بهداشت و سلامتی است .

بهداشت دهان و دندان :

داستان گرگ و شنل قرمزی را باز خوانی می کند و از این طریق به کودک می گوید که اگر دندانهایت را مسواک بزنی چه ویژگی های مثبتی خواهی داشت . ممکن است شنل قرمزی از دندانهایت خوشش بیاید حتی در حالی که تو گرگ هستی و چنین تقابلی را برای کودک ایجاد می کند .

برخی از دندان پزشک های تهران و شهرستان ها در مطب خود از این کتاب استفاده می کنند .

به بیمارستان خوش آمدید :

معمولا خانواده ها کودکان را از دکتر و بیمارستان دور نگه می دارند و دوست ندارند راجع به بیماری با کودک صحبت کنند در حالی که نمی دانند این موضوع باعث ترس کودک می شود . آدمی آسیب پذیر است و ممکن است دچار بیماری شود و به بیمارستان برود . در این کتاب با داستانی به وسیله یک سری حیوانات به شکلی ساده و طنزگونه ، بستری شدن در بیمارستان و ترخیص را توصیف می کند و ترس را برای کودک از بین می برد .

در این کتاب زرافه ، شتر ، هشت پا ، مار و آفتاب پرست در بیمارستان نگرانی های کوچکشان را درباره ی سلامتی خود برای کودک شرح می دهند و به او می گویند چگونه مراقب خود باشیم تا خوب رشد کنیم .

جشن حیوانات  :

داستانی در مورد معلولین  است و در آن محدودیت ها و آسیب های معلولین را توصیف می کند و به کودک می آموزد که باید به آنها توجه کند . در این داستان تماشاچیان اپرا که کمی با دیگران فرق دارند با ما درباره ی افراد معلول و مشکلات آنها گفتگو می کنند .

خرس های کوچولو توجه :

این کتاب در مورد ایمنی می باشد . به کودک می آموزد زمانی که در منزل تنهاست و یا در حال بازیگوشی است ، به چه چیزهایی باید توجه کند تا آسیب نبیند . این داستان تمامی آموزش ها را به صورت غیر مستقیم به کودک ارائه می دهد . در این داستان سه بچه خرس بی احتیاط در خانه به ما نشان می دهند که چگونه مراقب خود باشیم و با این داستان کوچک ، کوچک تر ها و بزرگترها خواهند توانست درباره ی رازهای سلامتی با هم گفت و گو کنند .

  • کتابی دیگر با عنوان جنبش آهستگی ،بشقاب ما ، سیاره ما : با نگارش حوری خسرو شاهی با موضوع جنبش غذای آهسته ، راه و رسم زندگی و تعادل بین کار و زندگی است .

در برنامه آموزشی ((غذای آهسته )) که در این کتاب به آن پرداخته است ، پی می بریم که این برنامه ، لذت خوردن غذای سالم و مسئولیت مراقبت از طبیعت را با هم می آمیزد و غذا خوردن را از نو معنا می کند .

غذا یعنی : سلامتی ، لذت ، یکدلی ، صمیمیت و فرهنگ

  • مجموعه کتاب چشمی با نام کلیله و دمنه با 4 عنوان :

شخصیت های کتاب دارای چشمی عروسکی و برجسته هستند و کتاب حالت بازی گونه است .

  • مجموعه کتاب لپ ماچ ماچی کجاست ؟ دارای 4 عنوان  برای گروه سنی الف می باشد : توی حمومه ، تو رختخوابه ، غذا می خوره و جیش داره .

این مجموعه شعر خرسال است که سرایندگان آن خانم مریم اسلامی و زهرا موسوی ، تصویر گر آن خانم زهره مصطفایی می باشند .

دارای شعر های زیبایی است که به صورت غیر مستقیم موارد را به کودک آموزش می دهد و کودک به همزاد پنداری می پردازد . این مجموعه نیز بازخوردهای خوبی از والدین دریافت کرده است و موثر واقع شده است .

  • مجموعه کتاب های برشی : بسته های آموزشی خلاق پیش دبستان ( گروه سنی الف ) با موضوع رنگ آمیزی خلاق و طراحی و اجرای خانم آزاده بیات با عنوان های :

آدمک های جورواجور بسازیم و حیوانات جورواجور بسازیم .

 

  • مجموعه ی به تنهایی می خوانم برای کودکانی که یادگیری خواندن را تازه آغاز کرده اند . برای گروه سنی الف و ب با عنوان های :

راز : به نویسندگی و تصویر گری اریک بتو و ترجمه خانم مرجان حجازی فر

خلاصه داستان : اوه ! چه سیب سرخ زیبایی این راز من خواهد بود . باید آن را پنهان کنم ...

این کتاب در فهرست کتاب های عالی : کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ، شورای کتاب کودک ، لاک پشت پرنده و رشد قرار گرفته است .

 

 

لطفا چراغ ها روشن بگذار! : با نویسندگی و تصویر گری تونی راس و ترجمه خانم مرجان حجازی فر

خلاصه داستان : شاهزاده کوچولو از تاریکی نمی ترسد . او فقط کمی از شبح می ترسد اما همه می دانند که شبح وجود ندارد . واقعا وجود ندارد ؟ داستان خنده داری از شبح ها همراه شاهزاده کوچولوی معروف....

 

شش مار به گردش می روند : با نویسندگی و تصویر گری هالی کلر و ترجمه خانم مرجان حجازی فر

خلاصه داستان : در یک روز شنبه ی آفتابی و خیلی خوب ، شش مار تصمیم می گیرند به گردش بروند . پارک پر از گل است ، بازی ها ، رویایی و بچه ها خیلی خوش برخورد هستند ...اما آنها باز هم تنها هستند !

 

دست هایت را بشور :  با نویسندگی و تصویر گری تونی راس و ترجمه خانم نرگس علائینی

در این کتاب به کودک یاد می دهد که به هر چه که دست میزند باید دست هایش را بشورد زیرا میکروب دارد . سپس میکروب  و عواقب آن را توصیف می کند و به کودک را به جایی می رساند که به بزرگسال می گوید آیا دستانت را شسته ای که به من خوراکی می دهی؟ کودک را به اندیشه  وا می دارد .

کتاب های این مجموعه مورد استقبال برخی مدارس خوب تهران جهت تمرین بیشتر خواندن قرار گرفته اند .

من ، گرگ ، پدربزرگ در تعطیلات : به نویسندگی و تصویر گری دلفین پره و ترجمه خانم مرجان حجازی فر برای گروه سنی ب ، ج با موضوع داستان تخیلی و طنزآمیز فرانسه .

در این داستان ویژگی ها و تقابل دو نسل را هنرمندانه برای مخاطب توصیف می کند .

کتاب های نشر راز بارش  کودک را به فکر وا می دارد و به جایی می رساند که خودش به این نتیجه برسد که اینها نیاز و ضرورت های زندگی من است  . در ضمن برای هفته آخر اسفند ماه کتاب ابزار جدید این نشر را با شعار به بچه ها عیدی کتاب بدهیم مفصل معرفی خواهیم کرد .   

اینها برخی از کتابهای برگزیده نشر راز بارش هستند در صورت تمایل می توانید با مراجعه به سایت نشر با دیگر کتابها آشنا شوید در ضمن در صورت تمایل به آگاهی از تاریخچه نشر و ناشر آن به قسمت گزارشات سایت مایوک مراجعه نموده و از خواندن آن لذت ببرید .