کتاب های برگزیده نشر هنر آبی با رویکرد آموزش مهارت های زندگی
مهشيد نباغ مهشيد نباغ
اخبار و مقالات > کتاب هفته 27 دی 1395

کتاب های برگزیده نشر هنر آبی با رویکرد آموزش مهارت های زندگی

 در این هفته زمستانی قصد داریم نمونه های جالبی از کتاب های نشر هنر آبی را خدمت مخاطبان دوست داشتنی مایوک معرفی کنیم . این کتاب ها که اغلب در جشنواره های گوناگون برنده بوده اند و منتخب شورای کتاب هستند ، خواندنشان برای کودک دلبندتان خالی از لطف نیستند . لازم به ذکر است که محتوای اکثریت کتاب های معرفی شده ، بر محور آموزش مهارت های زندگی تالیف و یا ترجمه شده اند .

کتاب اول  با نام "مترسکم سیب داد " را  با قلم سرکار خانم سمینه خوبی برای میانگین  سنی 15 سال با توجه به توصیه ناشر کتاب معرفی می کنیم، این کتاب از شیوه نگارش خاصی برخوردار است و حس تازه و جدیدی را به هنگام مطالعه آن تجربه خواهید کرد . "این كتابچه كه با تصاویر كاریكاتوری به چاپ رسیده این عبارات را دربر دارد: "مترسكی تنها وسط یك دشت ایستاده بود. دلم برایش سوخت و او را به خانه بردم.... كلاه پدر را روی سرش گذاشتم. موهایش را با روبان بستم و زیباترین لباسم را تنش كردم.... او را كنار حوض گذاشتم تا همه ببینند. گیاهم را مسخره می كردند و به او مترسك می گفتند. ولی من با غرور از وجودش لذت می بردم.... روزها گذشت و گذشت، گیاهم به بار نشست. حالا پرنده ها برایش آواز می خواندند و گیاه من خوشبخت ترین مترسك دنیا بود. چون با بودن من سیب داده بود"."

کتاب دوم با نام "گنجشک پر کلاغ پر" را برای گروه سنی زیر 6 سال معرفی می کنیم که شامل ترانه های زیبای قدیمی است و حس نوستالوژیک خاصی به همراه دارد . نویسنده این کتاب سرکار خانم  افسانه شعبانژاد  و تصویرگر خانم فهیمه محجوب هستند .این اثر مجموعه ای است دارای 24 صفحه  شامل 10 شعر که با نگاهی به ترانه های عامیانه برای مخاطبان خردسال امروزی سروده شده است. 

کتاب سوم با نام  "باران را چه جوری ببافم " را برای گروه سنی ج و د با قلم سرکار خانم نرگس باقری معرفی می کنیم . موضوع داستان این عبارت را در بر دارد :

"دو خواهر در زیرزمین سرد و نیمه‌تاریك، منتظر نقشه تازه قالی بودند. پاهایشان را لای قالی و نورد فرو كرده بودند تا گرم شوند. صدای قدم‌های پدر شنیده می‌شد كه از پله‌ها پایین می‌آمد. پدر نقشه‌ای تازه با طرح‌ ریز را روبه‌روی خواهرها قرار داد و آنها را تهدید كرد كه درست ببافند. آنها هنوز نیم‌ متر هم نبافته بودند كه تصمیم گرفتند مابقی نقشه را خودشان ببافند. یكی از خواهرها می‌خواست دریا را ببافد تا تمامی قالی‌ها آبی شوند."

کتاب چهارم با نام  " یک پرتقال کال کوچولو " را با قلم سرکار خانم نرگس باقری با موضوع داستانهای تخیلی با شیوه نگارشی خاص و زیبا معرفی می کنیم . , "کتاب مصوّر حاضر، داستانی اجتماعی است که به سبک کودکانه و برای گروه‌های سنّی (الف) و (ب) تدوین شده است. هدف از نگارش این داستان، معرفی و نمایش خیال‌پردازی به عنوان منبع ترس در کودکان است. 

کتاب پنجم با نام " بارون می اد جرجر " با قلم خانم افسانه شعبانژاد را به عنوان کتاب شعر با الهام از ترانه های فولکلوریک ایران برای سنین 7زیر  سال  معرفی می کنیم .

کتاب ششم با نام "تو کی هستی " با قلم خانم آیلین شامی برای گروه سنی ب را معرفی می کنیم . برای حمایت از کودکان نویسنده  این کتاب توسط انتشارات هنر آبی به چاپ رسیده است.

کتاب هفتم با نام " مامان ها مثل فرشته اند " با قلم سه کودک نویسنده یلدا سپاه منصور، حنانه شامی ، باران بصیرت را معرفی می کنیم که منتخب مسابقه قصه نویسی زرافه آبی هستند .

و در آخر دو مجموعه 9 و 10 جلدی کتاب های زرافه آبی را با موضوع آموزش مهارت های زندگی در قالب قصه برای گروه سنی الف و ب معرفی می کنیم . مجموعه ۱۰ جلدی زرافه آبی (سری اول) در قطع خشتی کوچک (۱۰*۱۰) بوده و شامل ۵ قصه تالیفی  و ۵ قصه ترجمه می باشد که برای آموزش مهارتهای زندگی برای کودکان تالیف و ترجمه شده است . قصه های تالیفی دوزبانه (انگلیسی و فارسی )می باشد. مجموعه کتابهای زرافه آبی ۹ جلدی نیز  از سری کتاب های آموزش مهارتهای زندگی برای کودکان و نوجوانان می باشد که دوزبانه (انگلیسی و فارسی) می باشد .

اینها  از جمله کتابهای برگزیده نشریه آبی هستند در صورت تمایل می توانید با مراجعه به سایت نشریه با دیگر کتابها آشنا شوید در ضمن در صورت تمایل به آگاهی از تاریخچه نشریه و ناشر آن به قسمت گزارشات سایت مایوک مراجعه نموده و از خواندن آن لذت ببرید .