اراده، پشتوانه اصلی جشنواره ملی لباس کودک و نوجوان بود
علی اصغر عاملی علی اصغر عاملی
اخبار و مقالات > چه خبر؟ 29 بهمن 1396

اراده، پشتوانه اصلی جشنواره ملی لباس کودک و نوجوان بود

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور،در آئین اختتامیه نخستین جشنواره ملی پارچه و لباس کودک و نوجوان اراده را پشتوانه اصلی در برگزاری این جشنواره دانست.
در آئین اختتامیه نخستین جشنواره ملی پارچه و لباس کودک و نوجوان، که با حضور حمید قبادی، دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، مینو پدرام، دبیر جشنواره و جمع کثیری از طراحان و تولیدکنندگان این عرصه در سالن همایش های مرکز آفرینش های هنری کانون پرورش فکری کودک و نوجوان برگزار شد، دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور ضمن تقدیر از هنرمندان و برگزارگنندگان این رویداد بیان کرد: شاید تصور این باشد که چون ما یک دستگاه دولتی هستیم پس از عهده انجام هر کار بر می‌آییم اما واقعیت آن است که با پول و امکانات دولتی نمی توان تمام شرایط را برای رقم زدن رویدادی فراهم کرد و اراده، پشتوانه اصلی جشنواره ملی لباس کودک و نوجوان بود.

وی تصریح کرد: شاید تا پیش از این گام‌های بسیاری برای حوزه کودک و نوجوان در عرصه مد و لباس برداشته شده بود اما نتیجه عملیاتی چنانی نداشت و البته شاید بازار هم اجازه تبدیل فکر هنرمندان به محصول را نمی داد.

قبادی در ادامه با اشاره به اینکه لازم است فکر و اندیشه هنرمندان مطابق با نیاز جامعه باشد اظهار داشت: هنرمنادان عرصه مد و لباس باید بر فکر و اندیشه خود اصرار کنند و معتقدیم تحولات حوزه مد و لباس باید از مسیر صاحبان فکر و اندیشه رقم خورد.

وی افزود: من به عنوان مسئول حوزه مد و لباس کشور، تقاضای کار بازاری ندارم؛ شما طراحان لباس در خلاقیت، فکر و اندیشه خود اصرار گنید اما بازار و نگاه تجاری را از دست ندهید.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور گفت: باید رفتار فرهنگی و هنری را از نگاه تجاری درعرصه لباس کودک و نوجوان تفکیک کرد و این تصوری اشتباه است که اگر نگاه فرهنگی و هنری به مقوله مد و لباس داشته باشند بازار را از دست خواهند داد.

قبادی در خاتمه گفت: ما با ایرانی کردن لباس‌هایمان، حس هویت و باور ملی را ارتقا می دهیم و در خلق ایستادگی، قدرت و تمام خوبی ها، نقش جدی در میان کودکانمان ایفا می‌کنیم.

 

هاشمی: عشق را از دریچه لباس کودک و نوجوان به نسل های بعدی منتقل کنیم

مینا هاشمی، مجری گروه کودک و نوجوان شبکه اول سیما در سال‌های گذشته، در این مراسم به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: درود بر تمام ذهن‌های بیدار و خلاق و بسیار خوشحالم در آئین اختتامیه رویدادی حضور دارم که که خلاء آن را از سال‌ها پیش احساس کرده بودم.

وی گفت: همواره در سال‌های گذشته به موضوع رنگ، طرح و اقلیم در امر طراحی لباس برای فرزندانمان توجه نکردیم و امروز این مهم مورد توجه مسئولان و هنرمندان قرار گرفت.

هاشمی با اشاره به اینکه باید عشق و تمام احساسات خوب را از مسیر طراحی خلاقانه برای لباس کودکان و نوجوانانمان به نسل‌های بعدی منتقل کنیم بیان کرد: شما طراحان لباس زمانی که اتد می‌زنید برای آن کودکی که لباس شما را بر تن خواهد کرد آرزوی عشق و خوشحالی کنید، به شهرت فکر نکنید و یقین داشته باشید این عشق رمز موفقیت شما در ادامه راه خواهد بود.

برگزیدگان نخستین جشنواره ملی پارچه و لباس کودک و نوجوان هم در آئین اختتامیه این رویداد معرفی و تقدیر شدند.

بیانیه هیأت داوران و اسامی برگزیدگان به شرح زیر است:

با عنایت به الطاف الهی، نخستین جشنواره ملی طراحی لباس و پارچه کودک و نوجوان تحت نظارت کارگروه ساماندهی مد و لباس و همکاری انجمن طراحان لباس و پارچه در دو بخش کودک و نوجوان توسط هیات داوران انجام شد. اساسی ترین شاخصه های مد نظر داوران، خلاقیت و نوآوری، قابلیت تولید انبوه و رعایت اصول علمی در طراحی آثار بودند. در نهایت سه اثر در بخش طراحی پارچه و سه اثر در بخش طراحی لباس کودک و برگزیده و دو طرح در حوزه لباس، شایسته تقدیر اعلام شدند.

هیات داوران در بررسی آثار، هیچ یک از طرح های گروه سنی نوجوان را شایسته دریافت جایزه نداشتند.

امید است در دوره های بعد، با توجه به نیاز مبرم جامعه به طراحی لباس در این رده سنی، شاهد ارائه آثار متناسب و خلاقانه باشیم.

هیات داوران ضمن قدردانی و تشکر از کلیه شرکت کنندگان محترم در بخش رقابتی و پس از بررسی های فنی و تخصصی از میان آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره، نفرات برگزیده بخش های مختلف نخستین جشنواره ملی طراحی پارچه و لباس کودک و نوجوان را به شرح ذیل اعلام می نماید؛

بخش طراحی پارچه:

نفر اول: سرکار خانم الهه آقارضایی با ارائه اثر (شهر خیالی من) – خلاقیت نوآوری و به کارگیری هوشمندانه نقش مایه ها در اجزای کلکسیون(لوح تقدیر+ تندیس جشنواره+جایزه نقدی(دو میلیون تومان)

نفر دوم: سرکار خانم یاسمن ولاشجردی با ارائه اثر(فوتبال)- تناسب طرح با رده سنی و دارا بودن شناسنامه علمی و کیفیت بالا در اجرای اثر(لوح تقدیر+ جایزه نقدی(یک میلیون تومان)

نفر سوم: سرکار خانم شبنم جوانمردی با ارائه اثر(عروسک دو)- رعایت بکارگیری متناسب نقش مایه های ایرانی و قومی و هماهنگی آن بارده سنی.(لوح تقدیر+جایزه نقدی(پانصد هزار تومان)

بخش طراحی لباس کودک:

نفر اول: سرکار خانم آرزو ضرغامی با ارائه اثر (آدرینا 3) – خلاقیت و نوآوری در طرح(ترکیب بندی مناسب پارچه، رنگ و توجه در انتخاب آگاهانه تزئینات) – (لوح تقدیر+ تندیس جشنواره+ جایزه نقدی به مبلغ دو میلیون تومان)

نفر دوم: سرکار خانم عاطفه غفاریان با ارائه اثر (مجموعه تورنج و دیهاپو) – ارائه کلکسیون مناسب با رده سنی، سایزبندی و الگوسازی صحیح و قابلیت اجرا برای تولید انبوه.(لوح تقدیر+ جایزه نقدی به مبلغ یک میلیون تومان)

نفر سوم: سرکار خانم فرنوش احمدی با ارائه اثر (سارافون) – خلاقیت ، نوآوری و ترکیب بندی مناسب با رده سنی، قابلیت اجرا برای تولید انبوه، رعایت اصول علمی در طراحی لباس. (لوح تقدیر+ جایزه نقدی به مبلغ پانصد هزار تومان)

شایستگان تقدیر بخش طراحی لباس کودک:

- سرکار خانم نرگس محسن درویش با ارائه اثر (یلدای 2) – ابتکار و خلاقیت در پارچه سازی و کاربرد آگاهانه در تزئینات لباس، کیفیت مناسب دوخت و انتخاب صحیح پارچه.(لوح تقدیر)

- سرکار خانم سمیه شاهرخی با ارائه اثر با نام (آرسو) – توجه در الهام گرفتن از لباس های محلی و قومی ایران و ارائه مناسب طراحی لباس با توجه به رده سنی(لوح تقدیر)

انتخاب ویژه داوران:

سرکار خانم سکینه باقری با ارائه اثر (لباس چند منظوره) – توجه ویژه به بخش کاربردی و بهداشت و سلامتی کودک، خلاقیت و ابتکار در اجرا، چند منظوره بودن لباس و کیفیت مناسب دوخت و الگوسازی صحیح.(لوح تقدیر)

بخش مسابقه زنده:

رتبه اول: گروه ترانه، رتبه دوم: گروه گل نرگس، رتبه سوم: گروه فاطر