شبی اسرار آمیز، ساده، صمیمانه، هنرمندانه
علی اصغر عاملی رویداد هنری 11:26 20 آبان 1395 /

شبی اسرار آمیز، ساده، صمیمانه، هنرمندانه

ساعت 17/45 خیابان ورزنده، تالار هنر. وارد سالن کوچک اجرای نمایش می شوم و روی یکی از صندلی های میانی ردیف 7 می نشینم. چند صندلی آن طرف تر النا دختر بچه 5 یا 6 ساله در کنار مادرش نشسته و در انتظار شروع نمایش "شب اسرار آمیز" از 1 تا 10 را چند باری می شمارد. نمایش با چند دقیقه تاخیر آغاز می شود.

کتابهای پولک در حوض نشر ماهی
علی اصغر عاملی انتشارات 09:56 18 آبان 1395 /

کتابهای پولک در حوض نشر ماهی

وارد دفتر مدیر انتشارات که می شوم چشمم یک راست به کتاب های داخل قفسه می افتد. "تروت انقلابی" نوشته الوین و هایدی تافلر. "دنیا مسطح است" نویسنده تاماس ال فریدمن. "تشیع امامی در بستر تحول" اثر حسن انصاری. "فلسفه، جامعه، سیاست" ترجمه‌ی عزت الله فولادوند. راستش خیلی یکه خورده ام. یا من آدرس را اشتباه آمده ام و یا مسئول محترم روابط عمومی انتشارات توضیحات مرا جهت مصاحبه با انتشاراتی های فعال در حوزه کودک اشتباه متوجه شده است. اما ....

یک بعد از ظهر پاییزی با "موعود ایرانیان"
مهشيد نباغ خیریه 12:27 13 آبان 1395 /

یک بعد از ظهر پاییزی با "موعود ایرانیان"

از یکی از دوستانم شنیده بودم که بنیاد خیریه ای در اکباتان هست که علاوه بر نیکوکاری به کودکان بی سرپرست و بد سرپرست ، به آموزش نیکوکاری به کلیه کودکان می پردازد . برای تهیه گزارش توانستم با مدیر و موسس این بنیاد یعنی خانوم اعظم حاجی یوسفی ارتباط برقرار کنم. قرار ملاقاتی که در یک روز پاییزی اوایل مهر ماه در ساختمانی واقع در بلوک 11 اکباتان برگزار شد.

خنده‌های کودکانه از جنس چرخ فلک
علی اصغر عاملی انتشارات 09:01 09 آبان 1395 /

خنده‌های کودکانه از جنس چرخ فلک

همه چیز از یک اتفاق ساده آغاز شد. اتفاقی که براساس آن مادری جوان و فرهنگ دوست برای تنها فرزندش تعدادی کتاب داستان می‌خرد؛ اما احساس می‌کند که این کتاب‌ها نمی‌تواند جوابگوی نیازهای فرزند دو ساله‌اش باشد و درست در همان روز داستانی را از زبان همسرش می‌شنود که برای سرگرم‌کردن پسر خردسالشان تعریف می‌کند.

حوض نقاشی در جنت آباد
مهشيد نباغ مهد كودک 00:54 03 آبان 1395 /

حوض نقاشی در جنت آباد

مهد کودکی با رویکردهای خاص خود . جایی که اولویت مسئولان و دست اندر کاران آن بر جنبه های پرورش کودکان استوار است تا مولفه های آموزشی و به همین سبب بر افزایش و ارتقای سطح مهارت های ذهنی و فکری کودکان تاکید فراوان دارند . از همین روی گزینش و انتخاب مربیان نیز تحت تدابیر خاصی صورت می پذیرد . تدابیری که شاید کمی از مولفه های مرسوم دشوارتر باشد .

داروگ و گربه نوازنده
علی اصغر عاملی علی اصغر عاملی
نمایشی از جنس دغدغه های والدین

داروگ و گربه نوازنده

اینکه تئاتر هنری است متعالی، شکی در آن نیست و اینکه نویسندگان و کارگردان های تئاتر غالبا انسان هایی دغدغه مند و صاحب فکر هستند، امری است آشکار. اما دیدن تئاتری در حوزه کودک که در کنار دو عنصر تقریبا متضاد سادگی و هیجان، به مسئله ای کاملا به روز در حوزه تعاملات کودک می پردازد، جای تامل و بررسی بیشتری دارد. این را بدون اغراق می گویم. نمایش "داروک و گربه نوازنده" مرا یک جورهایی به یاد داستان "بابا لنگ دراز" معروف می اندازد. قرابت این تئاتر با آن داستان در این است که هر دو مفاهیم انسانی و اخلاقی والایی را به طور کاملا نامحسوس و در عین حال تاثیرگذار به مخاطب تزریق می کنند و این تزریق آرام و زیرپوستی بر روح و جان مخاطب می نشیند.

ادامه