سفری برای فهم شجاعت، امید و شادی
علی اصغر عاملی رویداد هنری 10:50 10 دی 1395 /

سفری برای فهم شجاعت، امید و شادی

«سفر شادی» ماجرای دختر بچه بیماری است که در مسیر درمان خویش دچار نوعی ترس و ناامیدی شده و تیم پزشکان وی برای بازگشت وی به زندگی دست به ترفندهای مختلفی می زنند تا در نهایت شادی به یک فهم و باور درست از زندگی دست یابد. محمد رضا مالکی در خصوص ایده اولیه کار می گوید:« شاید غالب آدم ها برای یک کت دگمه بدوزند. اما راستش را بخواهید من از جمله آدم هایی هستم که برای یک دگمه کوچک کت می دوزم. جرقه این نمایش از آنجایی آغاز شد که دختری به نام شادی در ذهن من شکل گرفت. اما مشکل اصلی جایی بود که این شادی نه مویی در سر داشت و نه رنگی به رخساره. گویی که او بیماری شبیه سرطان داشت. راستش زمانی که این ایده در ذهنم جرقه خورد در پیرامونم کودکان زیادی می دیدم که درگیر سرطان هستند و این نوع از بیماری تبدیل به یک دغدغه و مسئله عمومی شده است. به همین دلیل تصمیم گرفتم تا شادی را که در ذهنم شکل گرفته بود به این سمت هدایت کنم.

خانه ای به وسعت ایران، خانه ایرانی
علی اصغر عاملی خیریه 19:17 04 دی 1395 /

خانه ای به وسعت ایران، خانه ایرانی

به طرف محل قرار مصاحبه که به راه می افتم باران پاییزی تهران را به شدت خیس کرده است. در میان هیاهوی آدم ها و آهن ها در میدان انقلاب و خیابان کارگر وارد کوچه مهدیزاده می شوم. تقریبا در قسمت انتهایی کوچه در پلاک 24 خانه ای کوچک قرار دارد. اینجا خانه هنر ایرانی جمعیت امام علی علیه اسلام است. و هم اکنون در این مکان جشنواره هنری کودکان خانه ایرانی دروازه غار یکی از مراکز جمعیت امام علی در حال برگزاریست. جشنواره هنری از غار بخوان...

جایی برای دوست داشتن کودکان مهاجر افغان
علی اصغر عاملی انتشارات 12:43 21 آذر 1395 /

جایی برای دوست داشتن کودکان مهاجر افغان

وقتی در جریان برگزاری نمایشگاه مطبوعات از طریق یکی از دوستانم فهمیدم که در ایران نشریه ای برای کودکان افغانی در حال انتشار است مشتاق بودم تا با مسئولان و دست اندرکاران این نشریه مصاحبه ای را ترتیب دهم. این اتفاق در صبح یک روز پاییزی آذرماه رخ داد. اما آشنایی من با نادر موسوی از پایه گذران اصلی این نشریه دریچه تازه ای بود برای شناخت مجموعه ای از آدم ها که شاید در گذشته از آنها و رسالتشان کمی شنیده بودم، ولیکن حضور در میان آنها و درک دقیق اهداف متعالی و شرایط خاص ایشان مرا به شدت تحت تاثیر قرار داد.

کودکان اوتیسم مرغ سحر را نواختند
سپیده محمدبیگی رویداد هنری 01:16 14 آذر 1395 /

کودکان اوتیسم مرغ سحر را نواختند

در بعد از ظهر پاییزی روز جمعه، فرهنگسرای ارسباران میزبان رویداد ویژه ای بود. کنسرت موسیقی که نه توسط هنرمندان زبده و سرشناس، بلکه توانست کودکان نازنینی به روی صحنه رفت که تماشاگران را مبهوت خواست و اراده خود کردند. این برنامه از ساعت 13 آغاز و تا ساعت 16 ادامه داشت. در این کنسرت شاهد تکنوازی و گروه نوازی کودکان اوتیسم بودیم که به خوبی نشان داند با وجود هرگونه مشکل و مانع می توان با خواست و اراده تلاش به مقصود رسید. البته در این راه نباید از پدر و مادر ها و مربیانی تقدیر کنیم که تمام وقت و انرژی خود را برای تحقق این امر صرف نمودند.

وقتی یک محقق ناشر می شود
علی اصغر عاملی انتشارات 08:50 06 آذر 1395 /

وقتی یک محقق ناشر می شود

پس از آنکه برایم توضیح می دهد که برای انجام فعالیت های پژوهشی در دو حوزه کودک و نوجوان و متون عربی چیزی قریب به چهار هزار جلد کتاب را مطالعه کرده، می خندد و می گوید "ما حقوق می گرفتیم که کتاب بخوانیم."

داروگ و گربه نوازنده
علی اصغر عاملی علی اصغر عاملی
نمایشی از جنس دغدغه های والدین

داروگ و گربه نوازنده

اینکه تئاتر هنری است متعالی، شکی در آن نیست و اینکه نویسندگان و کارگردان های تئاتر غالبا انسان هایی دغدغه مند و صاحب فکر هستند، امری است آشکار. اما دیدن تئاتری در حوزه کودک که در کنار دو عنصر تقریبا متضاد سادگی و هیجان، به مسئله ای کاملا به روز در حوزه تعاملات کودک می پردازد، جای تامل و بررسی بیشتری دارد. این را بدون اغراق می گویم. نمایش "داروک و گربه نوازنده" مرا یک جورهایی به یاد داستان "بابا لنگ دراز" معروف می اندازد. قرابت این تئاتر با آن داستان در این است که هر دو مفاهیم انسانی و اخلاقی والایی را به طور کاملا نامحسوس و در عین حال تاثیرگذار به مخاطب تزریق می کنند و این تزریق آرام و زیرپوستی بر روح و جان مخاطب می نشیند.

ادامه