رازهای بارش موفقیت در یک انتشارات کودک
مهشيد نباغ انتشارات 12:49 04 اسفند 1395 /

رازهای بارش موفقیت در یک انتشارات کودک

یک سه شنبه زمستانی. روزی آفتابی با گرمای دلنشین خورشید. از مترو خارج شده و به خیابانی که در آدرس ذکر شده بود ، می رسم. زنگ واحد دو ساختمان را فشردم. وارد دفتر شدم و با دیدن آن دفتر زیبا با دکوراسیون هنرمندانه اش هیجان زده شدم. خانمی با صمیمیت از من استقبال کرد و دستم را به گرمی فشرد . فضای دفتر بیشتر شبیه خانه ای گرم بود که با فرشی زیبا و قفسه هایی پر از کتابهای رنگارنگ و البته تابلوهای هنری با نقش هایی مبهم و صنایع دستی دکور شده بود. آنقدر محیط و افراد گرم، صمیمی و متواضع بودند که احساس راحتی کردم. سپس با خانم مرجان حجازی فر مدیر جوان و خوش ذوق انتشارات مشغول به گفتگو شدم. اینجا دفتر نشر راز بارش است.

هنر آبی در کوچه بهار
مهشيد نباغ انتشارات 09:15 27 دی 1395 /

هنر آبی در کوچه بهار

دوازدهم دی ماه نود و پنج و یک روز سرد زمستانی است که به دیدار جناب بهرام شامی مدیر انتشارات هنر آبی می روم. نشانی را بررسی می کنم : خیابان کبیری طامه، کوچه بهار. خیابانی وسیع و دلباز با پارکی سبز در کنارش که سوز استخوان سوز سرما را از تن می گیرد و دل را بهاری می کند. به بن بست امید می رسم. انتهای بن بست ساختمان سفید رنگی با تابلوی هنر آبی به چشم می خورد. زنگ را می فشارم و در گشوده می شود. در طبقه بالا آقای شامی را منتظر می بینم. وارد دفتر می شوم و پس از احوالپرسی گرم، متوجه گرما و صمیمیت اتاق نیز می شوم

جایی برای دوست داشتن کودکان مهاجر افغان
علی اصغر عاملی انتشارات 12:43 21 آذر 1395 /

جایی برای دوست داشتن کودکان مهاجر افغان

وقتی در جریان برگزاری نمایشگاه مطبوعات از طریق یکی از دوستانم فهمیدم که در ایران نشریه ای برای کودکان افغانی در حال انتشار است مشتاق بودم تا با مسئولان و دست اندرکاران این نشریه مصاحبه ای را ترتیب دهم. این اتفاق در صبح یک روز پاییزی آذرماه رخ داد. اما آشنایی من با نادر موسوی از پایه گذران اصلی این نشریه دریچه تازه ای بود برای شناخت مجموعه ای از آدم ها که شاید در گذشته از آنها و رسالتشان کمی شنیده بودم، ولیکن حضور در میان آنها و درک دقیق اهداف متعالی و شرایط خاص ایشان مرا به شدت تحت تاثیر قرار داد.

وقتی یک محقق ناشر می شود
علی اصغر عاملی انتشارات 08:50 06 آذر 1395 /

وقتی یک محقق ناشر می شود

پس از آنکه برایم توضیح می دهد که برای انجام فعالیت های پژوهشی در دو حوزه کودک و نوجوان و متون عربی چیزی قریب به چهار هزار جلد کتاب را مطالعه کرده، می خندد و می گوید "ما حقوق می گرفتیم که کتاب بخوانیم."

کتابهای پولک در حوض نشر ماهی
علی اصغر عاملی انتشارات 09:56 18 آبان 1395 /

کتابهای پولک در حوض نشر ماهی

وارد دفتر مدیر انتشارات که می شوم چشمم یک راست به کتاب های داخل قفسه می افتد. "تروت انقلابی" نوشته الوین و هایدی تافلر. "دنیا مسطح است" نویسنده تاماس ال فریدمن. "تشیع امامی در بستر تحول" اثر حسن انصاری. "فلسفه، جامعه، سیاست" ترجمه‌ی عزت الله فولادوند. راستش خیلی یکه خورده ام. یا من آدرس را اشتباه آمده ام و یا مسئول محترم روابط عمومی انتشارات توضیحات مرا جهت مصاحبه با انتشاراتی های فعال در حوزه کودک اشتباه متوجه شده است. اما ....

داروگ و گربه نوازنده
علی اصغر عاملی علی اصغر عاملی
نمایشی از جنس دغدغه های والدین

داروگ و گربه نوازنده

اینکه تئاتر هنری است متعالی، شکی در آن نیست و اینکه نویسندگان و کارگردان های تئاتر غالبا انسان هایی دغدغه مند و صاحب فکر هستند، امری است آشکار. اما دیدن تئاتری در حوزه کودک که در کنار دو عنصر تقریبا متضاد سادگی و هیجان، به مسئله ای کاملا به روز در حوزه تعاملات کودک می پردازد، جای تامل و بررسی بیشتری دارد. این را بدون اغراق می گویم. نمایش "داروک و گربه نوازنده" مرا یک جورهایی به یاد داستان "بابا لنگ دراز" معروف می اندازد. قرابت این تئاتر با آن داستان در این است که هر دو مفاهیم انسانی و اخلاقی والایی را به طور کاملا نامحسوس و در عین حال تاثیرگذار به مخاطب تزریق می کنند و این تزریق آرام و زیرپوستی بر روح و جان مخاطب می نشیند.

ادامه