محاسبه سن بارداری
مهشيد نباغ سلامت 09:03 03 اردیبهشت 1396 /

محاسبه سن بارداری

محاسبه سن بارداری از نظر علمی ، بر اساس هفته و تریمستر (سه ماهه) می باشد . اصلا چیزی به عنوان "ماه " از نظر علمی کاربرد ندارد . به همین دلیل مرجع علمی دقیق و مشخصی هم جهت تعیین ماه های بارداری وجود ندارد .

اندازه گیری رشد جنین بر اساس قد و وزن در هفته به هفته بارداری
مهشيد نباغ سلامت 10:03 02 اردیبهشت 1396 /

اندازه گیری رشد جنین بر اساس قد و وزن در هفته به هفته بارداری

بررسی مراحل رشد و تکامل جنین در هفته های مختلف بارداری برای زنان باردار واقعا لذت بخش است .براي كنترل بهتر دوران بارداري و تشخيص نحوه رشد جنين و تصميم گيري مناسب براي ختم حاملگي بويژه در موارد پرخطر، دانستن وزن تخميني جنين الزامي است. بهترين وسيله تخمين وزن جنين سونوگرافي مي باشد.

سیر تکامل فیزیکی کودک ( بخش دوم )
مهشيد نباغ سلامت 09:20 30 بهمن 1395 /

سیر تکامل فیزیکی کودک ( بخش دوم )

در این مطلب نکاتی را در مورد سیر تکامل فیزیکی یک کودک عادی را به عنوان نشانه هایی از سلامت کودک از نظر جسمی و حرکتی ، ذهنی و ادراک به اختصار بیان می کنیم. بخش دوم این مقاله را که از نه ماهگی تا بیست و چهار ماهگی است ، بررسی می نماییم .

سیر تکامل فیزیکی کودک ( بخش اول)
مهشيد نباغ سلامت 10:22 29 بهمن 1395 /

سیر تکامل فیزیکی کودک ( بخش اول)

در این مطلب نکاتی را در مورد سیر تکامل فیزیکی یک کودک عادی را به عنوان نشانه هایی از سلامت کودک از نظر جسمی و حرکتی ، ذهنی و ادراک به اختصار بیان می کنیم. این مقاله در دو بخش به اشتراک گذاشته می شود . بخش اول مربوط به بدو تولد تا هشت ماهگی و بخش دوم از نه ماهگی تا بیست و چهار ماهگی می باشد .

عوارض کم خونی و راه های جلوگیری و درمان آن
مهشيد نباغ سلامت 10:45 12 بهمن 1395 /

عوارض کم خونی و راه های جلوگیری و درمان آن

اگر کودک شما با علائمی مانند سرگیجه ، احساس سرما ، تحریک پذیری ، کمبود انرژی یا مشکلات خواب موجه است ؛ بهتر است آزمایش خون بدهد . علائم کم خونی به این ها بسنده نمی شود دیگر عوارض آن کم مویی و بی اشتهایی است . در صورت کمبود هموگلوبین لازم است که مواد غذایی سرشار از آهن و خونساز به او بدهید :

داروگ و گربه نوازنده
علی اصغر عاملی علی اصغر عاملی
نمایشی از جنس دغدغه های والدین

داروگ و گربه نوازنده

اینکه تئاتر هنری است متعالی، شکی در آن نیست و اینکه نویسندگان و کارگردان های تئاتر غالبا انسان هایی دغدغه مند و صاحب فکر هستند، امری است آشکار. اما دیدن تئاتری در حوزه کودک که در کنار دو عنصر تقریبا متضاد سادگی و هیجان، به مسئله ای کاملا به روز در حوزه تعاملات کودک می پردازد، جای تامل و بررسی بیشتری دارد. این را بدون اغراق می گویم. نمایش "داروک و گربه نوازنده" مرا یک جورهایی به یاد داستان "بابا لنگ دراز" معروف می اندازد. قرابت این تئاتر با آن داستان در این است که هر دو مفاهیم انسانی و اخلاقی والایی را به طور کاملا نامحسوس و در عین حال تاثیرگذار به مخاطب تزریق می کنند و این تزریق آرام و زیرپوستی بر روح و جان مخاطب می نشیند.

ادامه